Qualified Teams

Teams who have qualified for the 2011 National Scholastic Championship:

This list is updated as of 5/23/2011 and reflects tournaments that have happened on or before 5/21/2011.

For a list of teams that have qualified by state, click here.

The following teams have qualified through a platinum certified tournament. These teams are able to register for the 2011 PACE NSC starting on December 1st.

  1. Adair County High School, qualifying at Wright State Rowdy Raider Invitational, Kentucky NAQT State Championship, and University of Louisville Academic Challenge.
  2. Adlai E. Stevenson High School, qualifying at UIUC Earlybird, IHSSBCA Kickoff – Wheaton North, New Trier’s ADVANTAGE, Auburn HFT, Loyola Ultima, Illinois NAQT State Championship, Northern Illinois University’s Huskie Bowl, and Loyburn Invitational.
  3. Alpharetta High School, qualifying at Alpharetta Varsity Tournament, Georgia Academic Team Association Fall (Chattahoochee), Central Gwinnett High School, Georgia Quizbowl Players Association Fundraiser, Norcross Academic Challenge, and Chattahoochee High School’s CATT.
  4. Arcadia High School A, qualifying at La Jolla Rocket Surgery II and UCSD Triton Winter.
  5. Arcadia High School B, qualifying at UCSD Triton Winter.
  6. Auburn High School A, qualifying at Loyburn Invitational, IHSSBCA Kickoff – Wheaton North, Auburn HFT, Northern Illinois University’s Huskie Bowl, Illinois NAQT State Championship, Northwestern University Prison Bowl Mirror, and New Trier’s ADVANTAGE.
  7. Auburn High School B, qualifying at Loyburn Invitational and Illinois NAQT State Championship.
  8. Ballard High School, qualifying at Danville Fall.
  9. Beachwood High School, qualifying at Solon Two-Day Sunday.
  10. Bellaire High School, qualifying at Texas Quizbowl Alliance Spartan Showdown and Texas Quizbowl Alliance Winter Rodeo.
  11. Bergen County Academies, qualifying at UPenn’s Quaker Academic Competition, Kellenberg Memorial High School’s Long Island Fall Tournament, Seton Hall Prep Pirate Open, St. Joseph’s GSAC Mirror, and Princeton High School Academic Tournament.
  12. Bethesda Chevy Chase High School, qualifying at Maryland’s DR YAKUB.
  13. Canyon Crest Academy, qualifying at Torrey Pines Open Tournament and La Jolla Rocket Surgery II.
  14. Carbondale Community High School, qualifying at UIUC Earlybird, Auburn HFT, IHSSBCA Kickoff – Greenville, New Trier’s ADVANTAGE, Washington University High School Academic Challenge XIII, and Loyburn Invitational.
  15. Carlsbad High School, qualifying at UCSD’s Triton Fall.
  16. Cave Spring High School, qualifying at Western NC Shootout IV, VCU Winter Tournament, LIST Mirror at VCU, and Duke Spring Invitational.
  17. Centennial High School (Georgia), qualifying at Alpharetta Varsity Tournament, Georgia Academic Team Association Fall (Chattahoochee), UGA’s Classic City Classic, Norcross Academic Challenge, Georgia Tech HSNCT Warm-up, and Chattahoochee High School’s CATT.
  18. Central Gwinnett High School, qualifying at Alpharetta Varsity Tournament, Georgia Academic Team Association Fall (Chattahoochee), UGA’s Classic City Classic, and Chattahoochee High School’s CATT.
  19. Charter School of Wilmington A, qualifying at Walt Whitman High School, UPenn’s Quaker Academic Competition, Delaware NAQT State Championship, Blue Hen Invitational XIII, and Princeton High School Academic Tournament.
  20. Charter School of Wilmington B, qualifying at UPenn’s Quaker Academic Competition, Delaware NAQT State Championship, and Princeton High School Academic Tournament.
  21. Chattahoochee High School A, qualifying at Wright State Rowdy Raider Invitational, Kate Duncan Smith DAR Fall, Bulldog Brawl at Cedar Shoals High School, Alpharetta Varsity Tournament, Norcross Academic Challenge, Cedar Shoals Jaguar Bowl V, Georgia Tech HSNCT Warm-up, Georgia Quizbowl Players Association Fundraiser, and Central Gwinnett High School.
  22. Chattahoochee High School B, qualifying at Alpharetta Varsity Tournament and Norcross Academic Challenge.
  23. Copley High School, qualifying at Olmsted Falls, Olmsted Falls Bulldog Battle Buzz, Solon Two-Day Saturday, Solon Two-Day Sunday, NAQT Ohio State Championship, Case Western PSAT Mirror, and Wright State Rowdy Raider Invitational.
  24. Culver Academies, qualifying at Loyburn Invitational and Rotary Indiana State Championship.
  25. Danville High School, qualifying at Wright State Rowdy Raider Invitational, Dunbar Academic Fall Tournament, and Chattahoochee High School’s CATT.
  26. Detroit Catholic Central High School A, qualifying at UIUC Earlybird, Olmsted Falls Bulldog Battle Buzz, Loyola Ultima, Tippecanoe Academic Challenge, Hunter College High School’s Prison Bowl IV, New Trier’s ADVANTAGE, Solon Two-Day Sunday, Michigan State’s Rube Goldberg, Michigan NAQT State Championship, MSU March Madness Invitational, Northern Illinois University’s Huskie Bowl, and Richard Montgomery High School.
  27. Detroit Catholic Central High School B, qualifying at UIUC Earlybird, Seventh Annual Culver Academies Varsity Invitational, Case Western PSAT Mirror, Michigan State’s Rube Goldberg, Michigan NAQT State Championship, MSU March Madness Invitational, Loyola Ultima, Olmsted Falls Bulldog Battle Buzz, and Richard Montgomery High School.
  28. East Brunswick High School, qualifying at Bergen County Academies Samhain Classic, New Jersey NAQT State Championship, and Livingston March Madness NAQT Tournament.
  29. George C. Marshall High School, qualifying at Richard Montgomery High School.
  30. George Mason High School, qualifying at Maryland’s DR YAKUB, St. Anselm Abbey School’s PSAT/NMSQT, and VHSL Scholastic Bowl Championships.
  31. Georgetown Day School, qualifying at Maryland Fall, Walt Whitman High School, Blue Hen Invitational XIII, Caesar Rodney Rider Bowl II, VCU Winter Tournament, Hunter College High School’s Prison Bowl IV, St. Anselm Abbey School’s PSAT/NMSQT, and Wilmington Charter’s Delaware Fall Tournament.
  32. Hamilton County Math and Science Academy, qualifying at Solon Two-Day Saturday and Solon Two-Day Sunday.
  33. Hawken School, qualifying at Solon Two-Day Sunday.
  34. Highland Park High School, qualifying at Texas Quizbowl Alliance Winter Rodeo.
  35. Hunter College High School A, qualifying at Bergen County Academies Samhain Classic, Harvard Fall Tournament, The Falcons’ BATE at St. Joseph’s High School, St. Joseph’s GSAC Mirror, Bulldog High School Academic Tournament XX, and Princeton High School Academic Tournament.
  36. Hunter College High School B, qualifying at Bergen County Academies Samhain Classic, Seton Hall Prep Pirate Open, St. Joseph’s GSAC Mirror, Bulldog High School Academic Tournament XX, Bergen Open Academic Tournament III, The Falcons’ BATE at St. Joseph’s High School, and Princeton High School Academic Tournament.
  37. Illinois Math and Science Academy, qualifying at Loyburn Invitational, IHSSBCA Kickoff – Wheaton North, Auburn HFT, Northern Illinois University PSAT Mirror, Loyola Ultima, Northern Illinois University’s Huskie Bowl, and New Trier’s ADVANTAGE.
  38. Johnson Central High School, qualifying at Danville Fall.
  39. Kellenberg Memorial High School, qualifying at Maggie L. Walker’s GSAC, Harvard Fall Tournament, Bergen County Academies Samhain Classic, Yale Fall Academic Tournament, Half Hollow Hills West 17th Annual Invitational Tournament, New Jersey NAQT State Championship, Bergen Open Academic Tournament III,
    Chatham Academic Tournament V, Hunter College High School’s Prison Bowl IV, St. Anselm Abbey School’s PSAT/NMSQT, and Wilmington Charter’s Delaware Fall Tournament.
  40. La Jolla High School A, qualifying at UCSD’s Triton Fall, Torrey Pines Open Tournament, Arcadia High School’s Carnal Embrace V, UCSD Triton Winter, and UCLA’s TWAIN.
  41. La Jolla High School B, qualifying at UCSD’s Triton Fall.
  42. Liberal Arts and Science Academy A, qualifying at Harvard Fall Tournament, Texas Quizbowl Alliance Kickoff, Texas Invitational Friday, Texas Invitational Saturday, Hunter College High School’s Prison Bowl IV, and Texas Quizbowl Alliance Houston Holiday Hoedown.
  43. Liberal Arts and Science Academy B, qualifying at Harvard Fall Tournament, Texas Quizbowl Alliance Houston Holiday Hoedown, and Texas Quizbowl Alliance Kickoff.
  44. Lisle High School, qualifying at Loyburn Invitational, Auburn HFT, Metea Valley High School’s TRIUMVIR, Illinois NAQT State Championship, and New Trier’s ADVANTAGE.
  45. Livingston High School, qualifying at Bergen County Academies Samhain Classic and Half Hollow Hills West 17th Annual Invitational Tournament.
  46. Loyola Academy, qualifying at UIUC Earlybird, IHSSBCA Kickoff – Wheaton North, Auburn HFT, New Trier’s ADVANTAGE, Northern Illinois University’s Huskie Bowl, Northern Illinois University PSAT Mirror, Loyola Ultima, Illinois NAQT State Championship, and Loyburn Invitational.
  47. Maggie L. Walker Governor’s School for Government and International Studies A, qualifying at Walt Whitman High School, VCU Fall, VCU Winter Tournament, VHSL Scholastic Bowl Championships, St. Anselm Abbey School’s PSAT/NMSQT, VCU Spring Tournament, Virginia NAQT State Tournament, and New Kent Academic Challenge Tournament.
  48. Millburn High School, qualifying at UPenn’s Quaker Academic Competition, St. Joseph’s GSAC Mirror, and Livingston March Madness NAQT Tournament.
  49. Mount Pleasant High School, qualifying at UPenn’s Quaker Academic Competition.
  50. Norcross High School, qualifying at Alpharetta Varsity Tournament, Georgia Academic Team Association Fall (Chattahoochee), Central Gwinnett High School, and Chattahoochee High School’s CATT.
  51. Northmont High School, qualifying at Danville Fall, Parkersburg Catholic, Tippecanoe Academic Challenge, Centerville High School, University of Louisville Academic Challenge, Solon Two-Day Saturday, Solon Two-Day Sunday, Parkersburg High School Tournament, Washington University High School Academic Challenge XIII, Great Lakes Regional Academic Championship, NAQT Ohio State Championship, and Wright State Rowdy Raider Invitational.
  52. Olmsted Falls High School, qualifying at Olmsted Falls, Olmsted Falls Bulldog Battle Buzz, Parkersburg Catholic, Tippecanoe Academic Challenge, Solon Two-Day Saturday, Solon Two-Day Sunday, NAQT Ohio State Championship, and Wright State Rowdy Raider Invitational.
  53. Parkersburg High School, qualifying at University High School (West Virginia), Parkersburg Catholic, Parkersburg High School Tournament, and Wright State Rowdy Raider Invitational.
  54. Paul Lawrence Dunbar High School A, qualifying at Danville Fall, Harvard Fall Tournament, College Heights Academic Tournament, Kentucky NAQT State Championship, Conway Academic Tournament, and WKU Hilltopper.
  55. Paul Lawrence Dunbar High School B, qualifying at Danville Fall.
  56. Paul M. Dorman High School A, qualifying at Maggie L. Walker’s GSAC, Harvard Fall Tournament, Early College at Guilford’s Quaker Bowl, Northern Greenville University’s Crusader Cup, Bulldog Brawl at Cedar Shoals High School, Hunter College High School’s Prison Bowl IV, Wofford College, UGA’s Classic City Classic, Texas Invitational Friday, Texas Invitational Saturday, 2011 Midwest Championship, and Chattahoochee High School’s CATT.
  57. Paul M. Dorman High School B, qualifying at Maggie L. Walker’s GSAC, UGA’s Classic City Classic, and Chattahoochee High School’s CATT.
  58. Quince Orchard High School, qualifying at Richard Montgomery High School, Maryland’s DR YAKUB, Walt Whitman High School, Blair Bash, Thomas Jefferson’s TJIAT, and Wilmington Charter’s Delaware Fall Tournament.
  59. Rancho Bernardo High School, qualifying at UC Irvine’s College Bowl Club Tournament, Torrey Pines Open Tournament, UCSD Triton Winter, and UCLA’s TWAIN.
  60. Ranney School, qualifying at Bergen County Academies Samhain Classic and Princeton High School Academic Tournament.
  61. Richard Montgomery High School A, qualifying at Maggie L. Walker’s GSAC, Maryland’s DR YAKUB, UPenn’s Quaker Academic Competition, Maryland Fall, Walt Whitman High School, Thomas Jefferson’s TJIAT, St. Anselm Abbey School’s PSAT/NMSQT, Blair Bash, Ben Cooper Memorial NAQT DC/MD Championship, VCU Winter Tournament, Maryland Spring Tournament, and Wilmington Charter’s Delaware Fall Tournament.
  62. Richard Montgomery High School B, qualifying at Maryland’s DR YAKUB, Blair Bash, and Thomas Jefferson’s TJIAT.
  63. Richard Montgomery High School C, qualifying at Maryland’s DR YAKUB.
  64. San Diego Academy A, qualifying at Torrey Pines Open Tournament.
  65. San Diego Academy B, qualifying at Torrey Pines Open Tournament.
  66. St. Anselm’s Abbey School, qualifying at Maggie L. Walker’s GSAC, UPenn’s Quaker Academic Competition, Walt Whitman High School, Maryland Fall, VCU Winter Tournament, Thomas Jefferson’s TJIAT, Caesar Rodney Rider Bowl II, Hunter College High School’s Prison Bowl IV, Maryland Spring Tournament, and Richard Montgomery High School.
  67. St. Ignatius College Preparatory School (Illinois), qualifying at UIUC Earlybird, IHSSBCA Kickoff – Wheaton North, Auburn HFT, Loyola Ultima, Northern Illinois University’s Huskie Bowl, and New Trier’s ADVANTAGE.
  68. St. John’s School, qualifying at Texas Quizbowl Alliance Spartan Showdown and Texas Quizbowl Alliance Winter Rodeo.
  69. St. Joseph High School, qualifying at Bergen County Academies Samhain Classic, Kellenberg Memorial High School’s Long Island Fall Tournament, Yale Fall Academic Tournament, Seton Hall Prep Pirate Open, UPenn’s Quaker Academic Competition, Princeton High School Academic Tournament, Blue Hen Invitational XIII, New Jersey NAQT State Championship,
    Chatham Academic Tournament V, and Wilmington Charter’s Delaware Fall Tournament.
  70. St. Stephen’s Episcopal School, qualifying at Texas Quizbowl Alliance Winter Rodeo.
  71. Seton Hall Preparatory School, qualifying at Bergen County Academies Samhain Classic, Yale Fact Academic Tournament, Half Hollow Hills West 17th Annual Invitational Tournament, The Falcons’ BATE at St. Joseph’s High School, Livingston March Madness NAQT Tournament, New Jersey NAQT State Championship, and Kellenberg Memorial High School’s Long Island Fall Tournament.
  72. Seven Lakes High School A, qualifying at Auburn HFT, Texas Quizbowl Alliance Plano, Ysleta, Texas Quizbowl Alliance Winter Rodeo, 2011 Midwest Championship, and Texas Quizbowl Alliance Houston Holiday Hoedown.
  73. Simon Kenton High School, qualifying at Danville Fall and University of Louisville Academic Challenge.
  74. State College Area High School, qualifying at Harvard Fall Tournament.
  75. The Bishop’s School, qualifying at UCSD’s Triton Fall.
  76. Thomas Jefferson High School for Science and Technology A, qualifying at Maggie L. Walker’s GSAC, Harvard Fall Tournament, Maryland Fall, VHSL Scholastic Bowl Championships, VCU Spring Tournament, NAQT Mid-Atlantic Regionals, St. Anselm Abbey School’s PSAT/NMSQT, and Richard Montgomery High School.
  77. Thomas Jefferson High School for Science and Technology B, qualifying at Maggie L. Walker’s GSAC, Maryland Fall, St. Anselm Abbey School’s PSAT/NMSQT, Virginia NAQT State Tournament, and Richard Montgomery High School.
  78. Torrey Pines High School A, qualifying at UCSD’s Triton Fall, UCSD Triton Winter, La Jolla Rocket Surgery II, UCSD Triton Spring, and UCLA’s TWAIN.
  79. Torrey Pines High School B, qualifying at UCSD’s Triton Fall.
  80. University High School A (California), qualifying at UC Irvine’s College Bowl Club Tournament, UCSD Triton Winter, La Jolla Rocket Surgery II, UCSD Triton Spring, and UCLA’s TWAIN.
  81. Walnut Hills High School, qualifying at Wright State Rowdy Raider Invitational, University of Louisville Academic Challenge, NAQT Ohio State Championship, and OSU’s Buckeye Fall Tournament.
  82. Walter Johnson High School, qualifying at Maryland Fall, Thomas Jefferson’s TJIAT, St. Anselm Abbey School’s PSAT/NMSQT, and Richard Montgomery High School.
  83. Walt Whitman High School, qualifying at Richard Montgomery BHSAT Mirror, Blair Bash, and Thomas Jefferson’s TJIAT.
  84. Warren G. Harding High School, qualifying at OSU’s Buckeye Fall Tournament, Case Western PSAT Mirror, Solon Two-Day Sunday, and Parkersburg High School Tournament.
  85. Westview High School, qualifying at Torrey Pines Open Tournament.
  86. William G. Enloe High School A, qualifying at Maggie L. Walker’s GSAC, Early College at Guilford’s Quaker Bowl, Western NC Shootout IV, and Raleigh Charter High School’s Bonfire of the Manatees.

The following teams have qualified through a gold certified tournament. These teams are able to register for the 2011 PACE NSC starting on January 1st.

  1. Alabama School of Fine Arts, qualifying at Hoover Invitational Tournament.
  2. Bellarmine College Preparatory School A, qualifying at Berkeley’s Cal Classic, Bellarmine College Preparatory School Spring Tournament, NAQT Northern California Championship, and Bellarmine College Preparatory School.
  3. Bellarmine College Preparatory School C, qualifying at Berkeley’s Cal Classic and Bellarmine College Preparatory School.
  4. B. Reed Henderson High School, qualifying at Wilmington Charter’s Delaware Fall Tournament.
  5. Bridgeport High School, qualifying at University High School (West Virginia) and Parkersburg High School Tournament.
  6. Caesar Rodney High School, qualifying at Delaware NAQT State Championship.
  7. Charter School of Wilmington C, qualifying at Delaware NAQT State Championship.
  8. Champaign Centennial High School, qualifying at Springfield Invitational and Bloomington Mirror of IMSANITY.
  9. Champlain Valley Union High School A, qualifying at Sue Pasco, Vermont NAQT States, and Vermont-NEA Scholars’ Bowl’s PHAT.
  10. Champlain Valley Union High School B, qualifying at Vermont NAQT States.
  11. Chanhassen High School, qualifying at University of Minnesota’s GINVIT, Carleton College’s SnowCAT, UMN GSAC Mirror, University of Minnesota Prison Bowl Mirror, and St. Olaf College’s SOCIAL.
  12. Charles F. Brush High School, qualifying at OSU’s Buckeye Fall Tournament and Olmsted Falls Bulldog Battle Buzz.
  13. Chaska High School, qualifying at University of Minnesota’s GINVIT and Carleton College’s SnowCAT.
  14. Chatham Glenwood High School A, qualifying at IHSSBCA Kickoff – PORTA, Bloomington Mirror of IMSANITY, and Springfield Invitational.
  15. Chatham Glenwood High School B, qualifying at Bloomington Mirror of IMSANITY.
  16. Cistercian Preparatory School A, qualifying at Texas Quizbowl Alliance Plano, Texas Quizbowl Alliance Spartan Showdown, Texas Quizbowl Alliance Winter Rodeo, and Texas Quizbowl Alliance Houston Holiday Hoedown.
  17. Cistercian Preparatory School B, qualifying at Texas Quizbowl Alliance Kickoff.
  18. Clayton High School, qualifying at University of Missouri’s Tiger Bowl, MU’s Mort Walker Invitational, Ladue Invitational Spring Tournament, Pre-Nationals Tournament at MU, and Missouri S&T’s Fall Tournament.
  19. Clover Hill High School, qualifying at VCU Fall.
  20. Detroit Country Day School, qualifying at Detroit Catholic Central Academic Tournament and Michigan NAQT State Championship.
  21. duPont Manual High School A, qualifying at University of Louisville Academic Challenge, Kentucky NAQT State Championship, and College Heights Academic Tournament.
  22. duPont Manual High School B, qualifying at University of Louisville Academic Challenge and Kentucky NAQT State Championship.
  23. Eden Prairie High School A, qualifying at University of Minnesota’s GINVIT, Carleton College’s SnowCAT, University of Minnesota BHSAT Mirror, University of Minnesota Prison Bowl Mirror, and St. Olaf College’s SOCIAL.
  24. Eden Prairie High School B, qualifying at St. Olaf College’s SOCIAL and University of Minnesota Prison Bowl Mirror.
  25. Eureka Senior High School, qualifying at NAQT Missouri Qualifier.
  26. Fenton High School, qualifying at Metea Valley High School’s TRIUMVIR.
  27. Greensboro Day School, qualifying at Early College at Guilford’s Quaker Bowl.
  28. Grosse Pointe North High School, qualifying at Michigan NAQT State Championship.
  29. Hanover High School, qualifying at Vermont-NEA Scholars’ Bowl’s PHAT and Vermont NAQT States.
  30. Haslett High School, qualifying at MSU Rube Goldberg.
  31. Helias High School, qualifying at Jefferson City High School, Villa Duchesne Invitational, and NAQT Missouri Qualifier.
  32. Holy Spirit High School, qualifying at Hoover Invitational Tournament.
  33. Horace Greeley High School, qualifying at Kellenberg Memorial High School’s Long Island Fall Tournament and Half Hollow Hills West 17th Annual Invitational Tournament.
  34. Hume-Fogg High School, qualifying at Hoover Invitational Tournament.
  35. Hunter College High School C, qualifying at Kellenberg Memorial High School’s Long Island Fall Tournament and Kings Park Annual Quizbowl Tournament.
  36. Jefferson City High School, qualifying at University of Missouri’s Tiger Bowl, NAQT Missouri Qualifier, MU’s Mort Walker Invitational, and Ladue Invitational Spring Tournament.
  37. Ladue Horton Watkins High School A , qualifying at University of Missouri’s Tiger Bowl, Villa Duchesne Invitational, MU’s Mort Walker Invitational, Missouri S&T Spring Tournament, Washington University High School Academic Challenge XIII, and Missouri Fall.
  38. Ladue Horton Watkins High School B, qualifying at University of Missouri’s Tiger Bowl and Villa Duchesne Invitational.
  39. Latin School of Chicago, qualifying at Metea Valley High School’s TRIUMVIR.
  40. Maggie L. Walker Governor’s School for Government and International Studies B, qualifying at VCU Fall.
  41. Mission San Jose High School A, qualifying at Berkeley’s Cal Classic, Stanford’s Cardinal Junior Classic, Bellarmine College Preparatory School Spring Tournament, NAQT Northern California Championship, and Bellarmine College Preparatory School.
  42. Mission San Jose High School B, qualifying at Bellarmine Preparatory School.
  43. New Kent High School, qualifying at VCU Fall and New Kent Academic Challenge Tournament.
  44. New Trier High School, qualifying at Metea Valley High School’s TRIUMVIR and Belvidere North High School’s Stampede.
  45. Nitro High School, qualifying at Ritchie County Invitational and Parkersburg High School Tournament.
  46. North Hollywood High School, qualifying at UC Irvine’s College Bowl Club Tournament and Arcadia High School’s Carnal Embrace V.
  47. Northridge High School, qualifying at Hoover Invitational Tournament.
  48. Novi High School A, qualifying at Seventh Annual Culver Academies Varsity Invitational, Michigan State’s Rube Goldberg, Michigan NAQT State Championship, and Detroit Catholic Central Academic Tournament.
  49. Novi High School B, qualifying at Michigan State’s Rube Goldberg.
  50. Oakville High School, qualifying at Missouri S&T’s Fall Tournament and St. Louis University Academic Competition.
  51. Oak Park and River Forest High School, qualifying at IHSSBCA Kickoff – Wheaton North.
  52. Okemos High School, qualifying at Michigan NAQT State Championship.
  53. Parkview Arts and Science Magnet High School, qualifying at Villa Duchesne Invitational and Arkansas NAQT Championship.
  54. Parkway West High School, qualifying at University of Missouri’s Tiger Bowl.
  55. Pope John Paul II Catholic High School, qualifying at Hoover Invitational Tournament.
  56. Raleigh Charter High School A, qualifying at Early College at Guilford’s Quaker Bowl, Cave Spring NCIS, and University of North Carolina’s Tar Heel Cup.
  57. Raleigh Charter High School B, qualifying at Early College at Guilford’s Quaker Bowl.
  58. Richland High School, qualifying at Missouri S&T’s Fall Tournament and Missouri S&T Spring Tournament.
  59. Rock Bridge High School A, qualifying at University of Missouri’s Tiger Bowl, Columbia-Area After School Invitational, NAQT Missouri Qualifier, Missouri S&T Spring Tournament, Washington University High School Academic Challenge XIII, MU’s Mort Walker Invitational, Pre-Nationals Tournament at MU, and Jefferson City High School.
  60. St. Charles Preparatory School, qualifying at OSU’s Buckeye Fall Tournament.
  61. St. Ignatius High School (Ohio), qualifying at Olmsted Falls.
  62. St. Louis Priory School, qualifying at Villa Duchesne Invitational.
  63. St. Louis University High School, qualifying at Villa Duchesne Invitational.
  64. St. Mark’s School of Texas, qualifying at Texas Quizbowl Alliance Kickoff and Texas Quizbowl Alliance Plano.
  65. St. Paul Central High School, qualifying at University of Minnesota’s GINVIT, UMN GSAC Mirror, University of Minnesota Prison Bowl Mirror, University of Minnesota BHSAT Mirror, Carleton College’s SnowCAT, and St. Olaf College’s SOCIAL.
  66. Savannah High School, qualifying at Missouri S&T’s Fall Tournament and NAQT Missouri Qualifier.
  67. Seven Lakes High School B, qualifying at Texas Quizbowl Alliance Plano and Ysleta.
  68. Solon High School, qualifying at Olmsted Falls, Olmsted Falls Bulldog Battle Buzz, Tippecanoe Academic Challenge, Case Western PSAT Mirror, and Mellon Bowl.
  69. South Burlington High School’s A team, qualifying at Sue Pasco, Vermont NAQT States, and Vermont-NEA Scholars’ Bowl’s PHAT.
  70. Springfield High School, qualifying at Springfield Invitational and Bloomington Mirror of IMSANITY.
  71. The Harker School, qualifying at Berkeley’s Cal Classic.
  72. Tippecanoe High School, qualifying at the University of Pittsburgh’s SAGACITY, Ritchie County Invitational, Parkersburg High School Tournament, and Centerville High School.
  73. University High School B (California), qualifying at UC Irvine’s College Bowl Club Tournament.
  74. Utica High School, qualifying at MSU Rube Goldberg.
  75. Vestavia Hills High School, qualifying at Hoover Invitational Tournament.
  76. Villa Duchesne High School, qualifying at Missouri Fall, NAQT Missouri Qualifier, and St. Louis University Academic Competition.
  77. Wayzata High School A, qualifying at University of Minnesota’s GINVIT and Carleton College’s SnowCAT.
  78. Wayzata High School B, qualifying at University of Minnesota’s GINVIT and Carleton College’s SnowCAT.
  79. White Plains High School, qualifying at Kellenberg Memorial High School’s Long Island Fall Tournament and Half Hollow Hills West 17th Annual Invitational Tournament.
  80. William G. Enloe High School B, qualifying at Early College at Guilford’s Quaker Bowl.
  81. Wissahickon High School, qualifying at The Falcons’ BATE at St. Joseph’s High School.

The following teams have qualified through an affiliated tournament. These teams are able to register for the 2011 PACE NSC starting on February 1st. If a team has qualified at two or more affiliated tournaments, they are able to register for the 2011 PACE NSC starting on January 15th.

  1. Ames High School’s A team, qualifying at Iowa State’s Matt Cvijanovich Memorial Tournament and Iowa NAQT State Championship.
  2. Ames High School’s C team, qualifying at Iowa State’s Matt Cvijanovich Memorial Tournament and Drake University Bulldog Bowl and Iowa NAQT State Championship.
  3. Baconton Community Charter School, qualifying at Georgia Academic Team Association Fall (Bleckley).
  4. Bainbridge High School, qualifying at Georgia Academic Team Association Fall (Bleckley).
  5. BASIS Scottsdale, qualifying at ASU Spring NAQT Invitational.
  6. Bayside Academy, qualifying at Pensacola Invitational.
  7. Bellevue High School, qualifying at Washington Fall Classic Quizbowl Tournament and NAQT Washington State Championship.
  8. Belvidere North High School, qualifying at IHSSBCA Kickoff – Sterling and Belvidere North High School’s Stampede.
  9. Bishop Kelly High School, qualifying at Boise State’s Treasure Valley Tournament and St. Joseph Jayhawks.
  10. Blacksburg High School, qualifying at Cave Spring NCIS.
  11. Breese Central Community High School, qualifying at IHSSBCA Turnabout – Greenville.
  12. Brookwood High School, qualifying at Georgia Academic Team Association Fall (Chattahoochee), Cedar Shoals Jaguar Bowl V, and Central Gwinnett High School.
  13. Brophy College Preparatory School A, qualifying at ASU SCOP Novice Tournament, Arizona NAQT State Championship, and ASU Fall Novice Tournament.
  14. Brophy College Preparatory School B, qualifying at ASU SCOP Novice Tournament and ASU Fall Novice Tournament.
  15. Burlington High School, qualifying at Vermont-NEA Scholars’ Bowl’s PHAT.
  16. Byron High School, qualifying at IHSSBCA Kickoff – Sterling.
  17. Carrboro High School, qualifying at Raleigh Charter High School’s Bonfire of the Manatees and Western NC Shootout IV.
  18. Cedar Shoals High School, qualifying at North Georgia Academic Team Tournament.
  19. Champaign Central High School, qualifying at IHSSBCA Turnabout – Champaign.
  20. Charleston Catholic High School, qualifying at Ritchie County Invitational.
  21. Charter School of Wilmington C, qualifying at Blue Hen Invitational XIII.
  22. Cheshire High School, qualifying at Yale Fall Academic Tournament.
  23. Christiansburg High School, qualifying at VHSL Scholastic Bowl Championships.
  24. Clay High School, qualifying at Rotary Indiana State Championship.
  25. Desert Vista High School, qualifying at Arizona NAQT State Championship.
  26. DDII, qualifying at Dunbar Academic Fall Tournament.
  27. DuBois High School, qualifying at University High School (West Virginia).
  28. Early College at Guilford, qualifying at University of North Carolina’s Tar Heel Cup, Western NC Shootout IV, and Raleigh Charter High School’s Bonfire of the Manatees.
  29. Emery/Weiner School, qualifying at Texas Quizbowl Alliance Spartan Showdown.
  30. Ezell-Harding Christian School, qualifying at Kate Duncan Smith DAR Fall, University of Tennessee-Chattanooga Trevor’s Trivia, and WKU Hilltopper.
  31. Fieldcrest High School, qualifying at PORTA Varsity Invitational.
  32. Flowery Branch High School, qualifying at 21st Annual Hornet Invitational.
  33. Fordland High School, qualifying at Missouri S&T Spring Tournament.
  34. Frenchtown High School, qualifying at Fall Kickoff Tournament at Boise State.
  35. George Walton High School, qualifying at Chattahoochee High School’s CATT and Bulldog Brawl at Cedar Shoals High School.
  36. Glenbard North High School, qualifying at IHSSBCA Turnabout – Fenton.
  37. Great Neck North High School, qualifying at Kings Park Annual Quizbowl Tournament.
  38. Great Neck South High School, qualifying at Half Hollow Hills West 17th Annual Invitational Tournament.
  39. Greenville High School, qualifying at IHSSBCA Kickoff – Greenville.
  40. Guilford High School, qualifying at IHSSBCA Kickoff – Sterling.
  41. Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology B, qualifying at Georgia Academic Team Association Fall (Chattahoochee).
  42. Highland High School, qualifying at IHSSBCA Turnabout – Greenville.
  43. Hoover High School, qualifying at DAR Winter Invitational and NAQT Alabama State Championship.
  44. Ithaca High School’s A team, qualifying at Cornell Cayuga Championship.
  45. Ithaca High School’s B team, qualifying at Cornell Cayuga Championship.
  46. James Rickards High School, qualifying at Pensacola Invitational.
  47. James Whitcomb Riley High School, qualifying at Rotary Indiana State Championship.
  48. Juan Diego Catholic High School, qualifying at St. Joseph Jayhawks.
  49. Kate Duncan Smith DAR High School, qualifying at Kate Duncan Smith DAR Fall, NAQT Alabama State Championship, and Alabama William Rufus King.
  50. Kaneland Senior High School, qualifying at 12th IHSSBCA Turnabout – Sterling.
  51. Kings Park High School, qualifying at Half Hollow Hills West 17th Annual Invitational Tournament.
  52. Lakeside High School (Georgia), qualifying at Bulldog Brawl at Cedar Shoals High School.
  53. Lakeside High School (Washington), qualifying at Washington Fall Classic Quizbowl Tournament and Washington Winter Classic.
  54. Lincoln County High School (Alabama), qualifying at DAR Winter Invitational.
  55. Lincoln County High School, qualifying at University of Tennessee-Chattanooga Trevor’s Trivia.
  56. Lincoln High School, qualifying at Rickards Brain Bowl.
  57. Lisgar Collegiate Institute A, qualifying at Bell High School and Ottawa Quizbowl Tournament.
  58. Lisgar Collegiate Institute D, qualifying at Bell High School and Ottawa Quizbowl Tournament.
  59. Lowville Academy, qualifying at Madrid-Waddington Invitational.
  60. Maclay School, qualifying at Rickards Brain Bowl.
  61. Macomb High School, qualifying at IHSSBCA Kickoff – PORTA and Springfield Invitational.
  62. Marian Central Catholic High School, qualifying at IHSSBCA Kickoff – Sterling and IHSSBCA Turnabout – Fenton.
  63. Marine Academy of Science and Technology, qualifying at Seton Hall Prep Pirate Open, Livingston March Madness NAQT Tournament, and Princeton High School Academic Tournament.
  64. Middlebury Union High School, qualifying at Vermont-NEA Scholars’ Bowl’s PHAT.
  65. Montgomery Blair High School, qualifying at Ben Cooper Memorial NAQT DC/MD Championship.
  66. Mt. Carmel High School, qualifying at IHSSBCA Turnabout – Carbondale.
  67. Nandua High School, qualifying at VHSL Scholastic Bowl Championships.
  68. Northampton High School, qualifying at Vermont-NEA Scholars’ Bowl’s PHAT.
  69. North Babylon High School, qualifying at Half Hollow Hills West 17th Annual Invitational Tournament and Kings Park Annual Quizbowl Tournament.
  70. North Carolina School of Science and Mathematics, qualifying at Raleigh Charter High School’s Bonfire of the Manatees.
  71. North Gwinnett High School, qualifying at Georgia Academic Team Association Fall (Chattahoochee).
  72. North Miami High School, qualifying at Rotary Indiana State Championship.
  73. North White High School, qualifying at Rotary Indiana State Championship.
  74. O’Gorman High School, qualifying at University of Sioux Falls’ Siouxper Bowl.
  75. Park Hill South High School, qualifying at North Kansas City Varsity Invitational Tournament.
  76. PORTA High School, qualifying at PORTA Varsity Invitational.
  77. Potsdam High School, qualifying at Madrid-Waddington Invitational.
  78. Quincy Senior High School, qualifying at IHSSBCA Kickoff – PORTA.
  79. Rice Memorial High School, qualifying at Vermont-NEA Scholars’ Bowl’s PHAT.
  80. Richwoods High School, qualifying at IHSSBCA Kickoff – PORTA.
  81. Ripley High School, qualifying at Ritchie County Invitational.
  82. Robert A. Long Senior High School, qualifying at Washington Winter Classic and NAQT Washington State Championship.
  83. Rock Bridge High School B, qualifying at Columbia-Area After School Invitational.
  84. Rocky Grove High School, qualifying at the University of Pittsburgh’s SAGACITY.
  85. St. Andrew’s Episcopal School, qualifying at Kate Duncan Smith DAR Fall, Dorman Season Ender, and Alabama William Rufus King.
  86. Salem Community High School, qualifying at IHSSBCA Turnabout – Carbondale.
  87. Savannah High School, qualifying at Iowa State’s Matt Cvijanovich Memorial Tournament.
  88. Seneca High School, qualifying at South Carolina NAQT State Championship.
  89. Shady Side Academy, qualifying at Mellon Bowl.
  90. South Burlington High School’s B team, qualifying at Vermont-NEA Scholars’ Bowl’s PHAT.
  91. Southside Christian School, qualifying at Spartanburg High School’s Viking Invitational.
  92. Southside High School, qualifying at Wofford College.
  93. Spartanburg High School, qualifying at Northern Greenville University’s Crusader Cup and South Carolina NAQT State Championship.
  94. Starr’s Mill High School, qualifying at Georgia Academic Team Association Fall (Chattahoochee).
  95. Sterling High School, qualifying at 12th IHSSBCA Turnabout – Sterling.
  96. Streator High School, qualifying at IHSSBCA Turnabout – Champaign.
  97. Team Tribeca, qualifying at Kings Park Annual Quizbowl Tournament.
  98. Thomas Jefferson Classical Academy, qualifying at Spartanburg High School’s Viking Invitational and Dorman Season Ender.
  99. Treasure Valley Math and Science Center pi, qualifying at Boise State’s Treasure Valley Tournament and Fall Kickoff Tournament at Boise State.
  100. Truman High School, qualifying at North Kansas City Varsity Invitational Tournament.
  101. University High School (West Virginia), qualifying at University High School (West Virginia).
  102. Valley High School, qualifying at Iowa State’s Matt Cvijanovich Memorial Tournament and Drake University Bulldog Bowl.
  103. Vermillion High School, qualifying at University of Sioux Falls’ Siouxper Bowl.
  104. Wando High School, qualifying at Conway Academic Tournament.
  105. Watson Chapel High School, qualifying at Arkansas NAQT Championship.
  106. Wauconda High School, qualifying at IHSSBCA Turnabout – Fenton.
  107. Western Albemarle High School, qualifying at VHSL Scholastic Bowl Championships.
  108. William Henry Harrison High School, qualifying at Rotary Indiana State Championship.
  109. William V. Fisher Catholic High School, qualifying at Parkersburg Catholic.
  110. Woodstock High School, qualifying at North Georgia Academic Team Tournament.
  111. Woodward Academy, qualifying at 21st Annual Hornet Invitational.