PACE Officers & Members

PACE Board of Directors 2014-2015:

President: Matthew Jackson
Treasurer: Mike Bentley
Secretary: Jacob Wasserman
Vice President of Editing: Auroni Gupta
Vice President of Technology: Stephen Eltinge
Vice President of Outreach: Nicholas Karas
Vice President of Tournament Direction: Matt Weiner
Director of Communications: Ryan Rosenberg
Member At-large: Bernadette Spencer

Current Members

Name School Affiliation [or latest affiliation] Current City
Sarah Angelo Virginia Commonwealth University ’15 Richmond, Virginia
Mike Bentley University of Washington Seattle, Washington
George Berry Virginia Commonwealth University ’13 Richmond, Virginia
Matt Bollinger University of Virginia ’14 McLean, Virginia
Will Butler Georgia Tech MA ’13 Seattle, Washington
Rob Carson Minneapolis Community and Technical College Minneapolis, Minnesota
Jason Cheng University of California-San Diego ’17 San Diego, California
Emil Thomas Chuck Case Western Reserve University staff Cleveland Heights, Ohio
Stephen Eltinge Massachusetts Institute of Technology ’15 Cambridge, Massachusetts
Carsten Gehring Carleton College ’12 Plymouth, Minnesota
Julie Gittings State College High School (coach, 1997-2011) Taos, New Mexico
Dan Goff University of South Carolina Christiansburg, Virginia
Christopher Greenwood University of Ottawa Ottawa, Ontario
Auroni Gupta University of California-San Diego San Diego, California
Jeffrey Hill University of Missouri-Rolla ’09 Olathe, Kansas
Daniel Hothem University of Virginia ’15 Charlottesville, Virginia
Michael Hundley Virginia Tech Graduate School Blacksburg, Virginia
Matthew Jackson Yale University ’14 Washington, DC
Nicholas Karas University of California-Berkeley ’15 Berkeley, California
Jasper Lee Ohio State University ’14 Solon, Ohio
Jason Loy Missouri State ’08, Tuscumbia High School (coach) Tuscumbia, Missouri
Colin McNamara Boise State University Boise, Idaho
Aidan Mehigan Columbia University ’16 New York, New York
Fred Morlan University of Kentucky School of Pharmacy Lexington, Kentucky
Eric Mukherjee University of Pennsylvania MD/Ph.D ’17 Philadelphia, Pennsylvania
Olivia Murton Massachusetts Institute of Technology ’15 Cambridge, Massachusetts
Joe Nutter Michigan State University ’15 East Lansing, Michigan
Jonathan Pinyan WashU ’07; Bergen County Academies (coach) Hackensack, New Jersey
Dan Puma University of Maryland ’15 College Park, Maryland
Chris Ray University of Chicago MA ’16 Chicago, Illinois
David Reinstein New Trier High School (coach, 1994-2011) Buffalo Grove, Illinois
David Riley (Inactive 2014-2015) Loyola Academy (coach through 2011) Morton Grove, Illinois
Aaron Rosenberg University of Illinois MA ’14 Champaign, Illinois
Ryan Rosenberg University of North Carolina at Chapel Hill ’16 Chapel Hill, North Carolina
Max Schindler University of Chicago ’17 Chicago, Illinois
Adam Silverman Georgia Tech ’16 Atlanta, Georgia
Joelle Smart University of Washington ’14 Seattle, Washington
Mike Sorice University of Illinois; Champaign-Centennial HS (coach) Champaign, Illinois
Bernadette Spencer Minneapolis Community and Technical College Minneapolis, Minnesota
Cody Voight Virginia Commonwealth University ’14 Richmond, Virginia
Jacob Wasserman Yale University ’16 New Haven, Connecticut
Matt Weiner Virginia Commonwealth University ’07 (team advisor) Richmond, Virginia
Nathan Weiser Stanford University ’18 Palo Alto, California
Steve Yang University of Virginia ’07 Arlington, Virginia
Richard Yu Washington University in St. Louis ’16 St. Louis, Missouri
Ben Zhang Columbia University ’18 New York, New York
Marianna Zhang University of Chicago ’18 Chicago, Illinois

Former Members
Wes Austin
David Balsiero (2000)
David Bykowski
Jessie Bykowski
Chris Carter
Matt Chadbourne
Lily Chen
Chris Chiego
Charlie Dees
Darrah Densmore (1998-2000)
Anthony de Jesus (1998-2001 Trustee)
Eric Douglass
Ian Eppler
Ted Gioia
Dan Greenstein
Kyle Haddad-Fonda
Andrew Hart
Eric Huff (2000)
Isaac Hirsch
Samer T. Ismail (1997-2003 Founder)
Dennis Jang
Ike Jose
Gautam Kandlikar
Hannah Kirsch
Tanay Kothari
Jonathan Lazar (1997-1998 Founder)
Jonathan Magin
Trygve Meade
Brian Mongilio
Evan Nagler
Cameron Orth
Shawn Pickrell (1998-2000)
Mehdi Razvi
Brian Saxton (1999-2002 Trustee)
Edmund Schluessel (2000-2003 Trustee)
Evan Silberman
Tricia Southard
Guy Tabachnick
Donald Taylor
Daichi Ueda
Sharad Vikram
Andy Watkins
Derek Winkler
Dwight Wynne