2017 NSC Registered Teams

This page contains the list of teams who have registered for the 2017 NSC by qualifying, submitting the registration form, and sending in their deposit. It was last updated on 5/28/2017.

There are currently 96 teams registered. The field cap is 96.

Registered Teams

Adlai E. Stevenson A (Lincolnshire, IL)
Adlai E. Stevenson B (Lincolnshire, IL)
Amador Valley (Pleasanton, CA)
Barrington (Barrington, IL)
Beavercreek (Beavercreek, OH)
Canyon Crest A (San Diego, CA)
Canyon Crest B (San Diego, CA)
Carbondale (Carbondale, IL)
Carl Sandburg (Orland Park IL)
Cathedral Catholic (San Diego, CA)
Charter School of Wilmington A (Wilmington, DE)
Chattahoochee A (Johns Creek, GA)
Chattahoochee B (Johns Creek, GA)
Collins Hill (Suwanee, GA)
Cupertino (Cupertino, CA)
Danville (Danville, KY)
Darien (Darien, CT)
Davis A (Davis, CA)
Detroit Catholic Central A (Novi, MI)
Detroit Catholic Central B (Novi, MI)
Detroit Catholic Central C (Novi, MI)
Detroit Country Day (Beverly Hills, MI)
Dorman (Roebuck, SC)
Dublin Scioto (Dublin, OH)
Ed W Clark (Las Vegas, NV)
Emma Willard (Troy, NY)
Fisher Catholic (Lancaster, OH)
Glasgow (Glasgow, KY)
Hannibal A (Hannibal, MO)
High Tech A (Lincroft, NJ)
High Tech B (Lincroft, NJ)
Homestead (Cupertino, CA)
Homewood-Flossmoor (Flossmoor, IL)
Hunter A (New York, NY)
Hunter B (New York, NY)
IMSA (Aurora, IL)
Ithaca A (Ithaca, NY)
Ithaca B (Ithaca, NY)
Johns Creek (Johns Creek, GA)
Keith Country Day (Rockford, IL)
La Jolla (San Diego, CA)
Ladue A (St. Louis, MO)
Ladue B (St. Louis, MO)
LASA (Austin, TX)
Lehigh Valley Academy (Bethlehem, PA )
Lempa (Oak Park, CA)
Lisgar A (Ottawa, ON )
Lisgar B (Ottawa, ON )
Loyola Academy (Wilmette, IL)
Maggie Walker (Richmond, VA)
Marist School (Atlanta, GA)
Metea Valley (Aurora, IL)
Miami Valley (Dayton, OH)
Middlesex County Academy A (Edison, NJ)
Mountain Lakes (Mountain Lakes, NJ)
Naperville North (Naperville, IL)
NCSSM (Durham, NC)
Norman (Norman, OK)
Northmont (Clayton, OH)
Northview (Johns Creek, GA)
Northwest (Cedar Hill, MO)
Olentangy Liberty (Powell, OH)
Orchard Farm (St. Charles, MO)
Paul Laurence Dunbar A (Lexington, KY)
Paul Laurence Dunbar B (Lexington, KY)
Phillips Academy (Andover, MA)
Pi-oneers (Cupertino, CA)
Rancho Bernardo (San Diego, CA)
Richard Montgomery (Rockville, MD)
Rock Bridge A (Columbia, MO)
Rock Bridge B (Columbia, MO)
Rockford Auburn (Rockford, IL)
Sacred Heart Academy (Mount Pleasant, MI)
Saint Joseph (South Bend, IN)
Sidney (Sidney, OH)
Simon Kenton High School (Independence, KY)
Singapore American (Singapore)
Southside A (Greenville, SC)
Southside B (Greenville, SC)
St. John’s (Houston, TX)
St. Thomas (Houston, TX)
Strake Jesuit (Houston, TX)
Thomas Jefferson (MO) (Joplin, MO)
Thomas Jefferson (VA) A (Alexandria, VA)
Thomas Jefferson (VA) B (Alexandria, VA)
Thomas Jefferson (VA) C (Alexandria, VA)
Trinity (New York, NY)
University of Illinois Laboratory (Urbana, IL)
Utica Academy for International Studies (Sterling Heights, MI)
Washington A (Washington, MO)
Washington B (Washington, MO)
Waubonsie Valley (Aurora, IL)
Wayzata (Plymouth, MN)
Westview (San Diego, CA)
William Henry Harrison (West Lafayette, IN)
Woodford County (Versailles, KY)

Waitlisted Teams

1 – Bellarmine A (San Jose, CA)
2 – Mountain Vista Governor’s School (Warrenton, VA)
3 – Hinsdale Central (Hinsdale, IL)

Standby teams
KNAV
Oak Park – River Forest